Çarşı Kültürü Bursa’da Doğdu

Çarşı Kültürü Bursa’da Doğdu

Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuna da ev sahipliği yapan Bursa kültürel, ticari ve mimari eserlerin de ilk örneklerine ev sahipliği yaptı. İlk kapalı çarşı da yine Bursa’da kuruldu.

Osmanlı dönemi çarşıları, geleneksel Orta Asya Türk ve İslam şehircilik kültürünün etkisi altında şekillenmiş olan şehirlerin belirli alanlarında konumlanmıştır. Yer seçiminde; kale veya şehir surlarına, ana yollara ve kültürel alanlara yakınlık gibi faktörler önemli rol oynamıştır. Orhan Gazi, fethettiği yıllarda Bursa sadece askeri üslerin olduğu bir bölgeden daha fazlası değildi. Fakat Orhan Gazi zamanında hanların araları çatı ile kapatılarak kapalı çarşılar meydana getirilmeye başlanmış ve Kapalı Çarşı’nın ilk hali bu şekilde oluşmuştur. Tarihi belgeler gösteriyor ki Kapalıçarşı’nın 15. Yüzyıldaki adı Uzun Çarşı’dır. Daha sonra ise Kapalıçarşı olarak anılmaya başlanmıştır. Kapalıçarşı, yüzyıllar boyunca yangınlar, depremler yaşamış fakat günümüze kadar tarihi dokusunu koruyarak gelmeyi başarmıştır. 1958 yılında ise tamamen yanan Kapalıçarşı, aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.

O dönemden bu yana eklenen yeni bölümler ve hemen dibinde kurulan hanlarla birleşmiş; gittikçe genişleyerek o günlerden bu yana sürekli kullanılagelmiştir. Bu anlamda hem Türkiye’nin hem de dünyanın en uzun süre boyunca kullanımı devam eden tarihi noktalarından biri olma özelliğine sahiptir.9

KÖ de içerisinde kendi çarşısını bulunduran bir konsepte sahiptir. Yeni ulaşım yollarına yakınlığı,ÇarşıKÖY ve daha bir çok avantajlı yaşam koşullarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.koy.com.tr/koyde-hayat.php

Siyahkalem inşaat şirketi tarafından hayata geçirilen Köy hakkındaki detaylı bilgiye http://www.koy.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-mail Adresiniz Asla Paylaşılmaz. Required fields are marked *

*


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>