Dünyanın Sekizinci Harikası: Kapalıçarşı

Dünyanın Sekizinci Harikası: Kapalıçarşı

Osmanlı mirası; İstanbul ve çarşıları…

İstanbul’da, büyük camilerin çoğunun çevresinde, medrese, imaret gibi yapılarla birlikte muntazam çarşılar da inşa edildiği bilinmektedir. Bu çarşıların önemli bir kısmı İstanbul’un Cumhuriyet sonrası altyapı çalışmalarında yıkılmıştır.

Bugün, bu çarşılardan Mısır Çarşısı, Arasta ya da Sipahi Çarşısı ve Sahaflar Çarşısı kalmıştır. İstanbul’un tarihi çarşıları içinde en büyüğü ve en ünlüsü ise, Nuruosmaniye ile Bayazıt Camileri arasında yer alan Kapalıçarşı’dır.

Dünyanın dört bir yanından İstanbul’a gelen ziyaretçilerin uğrak mekânı olan Kapalıçarşı’nın temeli 1461 yılında atılmıştır. 30.700 m2 alana kurulu tarihi miras; 60 küsür sokağı, 3.600’den fazla dükkânı ile günümüzde hâlâ aktif olarak ticaretin yapıldığı bir merkezdir.

Bütün dükkânların genişliği aynı olacak şekilde inşa edilen Kapalıçarşı’da, Osmanlı döneminde satıcılar arasında rekabet ise kesinlikle yasaktı. Hatta bir usta, tezgâhını dükkânın önüne çıkarıp kalabalığa gösteremezdi. Ürünlere devletin belirlediğinden yüksek fiyat konulamazdı. Yüzlerce yılın ardından hâlâ ayakta kalan, günümüzde 3.000’den fazla dükkânın bulunduğu, dünyanın en eski ve en büyük kapalı çarşısı olan Kapalı çarşı’yı, her gün mevsimine göre 250 bin ile 400 bin kişi ziyaret etmektedir.

Kapalı Çarşı’ nın modern bir versiyonu ise; Zekeriyaköy’ün En yeni Konut Projelerinden birinde; KÖY’de bulunuyor. Günümüzde her Konut Projesinin yaşam alanı var. Ancak KÖY’ün mühendisleri ve Mimarları “Köy – Şehrin Doğası” sloganını ispatlamakta ve en iyisi olmakta kararlı. Konut projeleri arasından seçim yaparken; Şehrin doğasını göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Siyahkalem inşaat şirketi tarafından hayata geçirilen Köy hakkındaki detaylı bilgiye http://www.koy.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-mail Adresiniz Asla Paylaşılmaz. Required fields are marked *

*


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>