Kendi Hobi Bahçenizi Yaratın

Kendi Hobi Bahçenizi Yaratın

Organik bahçe ürünleri satın almaktansa kendi organik sebze-bitki bahçenizi kurmak hem ekolojik dengeye hem de kendi yaşam kalitenize katkı sunmanın harika bir yolu. Bahçecilik, hem dünyada hem de ülkemizde son yılların öne çıkan hobilerinden biri. Üstelik organik meyve-sebze bahçesi kurmak nispeten organik ürün satın almaktan daha kolay ve daha güvenilir. Kendi organik bahçenizi oluşturmanın yolu ise bitki seçimi gibi temel ve çok basit bilgilere sahip olmaktan geçer.

Kendi organik sebze-bitki bahçenizi kurmanın beş adımı ise şöyle sıralanabilir:

  1. Adım: Bahçe planlamanızı elinize kağıt, kalem alarak yapın. Kağıt üzerine bahçenizi çizin, nerede ne yetişecek karar verin. Mısır ve fasulye gibi bazı bitkiler ikili yetiştirme sistemlerine daha uygundur. Bu bitkileri en baştan araştırmanız faydanıza olacaktır.
  2. Adım: Toprağı işleyin. Toprak ne kadar kabarık ve gevşek olursa o kadar iyidir. Toprağın üstüne 7-8 cm kompost serin ve kompost serdikten sonra tekrar toprakla karıştırın.
  3. Adım: Sertifikalı tohum ve fide alın. Bitkiler arası mesafeyi iyi ayarlamanız da çok önemli. Yakın mesafeli ekimlerde hastalıkların ve gölgelemenin olacağını hesaba katmayı unutmayın. Hastalık tespit edilirse öncelikle organik çözümler kullanın işe yaramazsa hastalıklı bitkiyi bahçenizden uzaklaştırın.
  4. Adım: İlk ekimde toprağı suyla iyice doyurun. Böylece tohum ve fideler için yetişme ortamı kurulmuş olur. Bazı bitkilerin sağlıklı büyümesi için yanına çubuk dikmeyi unutmayın.
  5. Adım: Son olarak bahçedeki yabani otları temizleyerek bitkilerinizin daha iyi köklenmesini sağlayın.

Hobi Bahçeciliğine Uygun Sebze ve Bitkiler
Bazı sebze ve bitkiler kendi organik bahçenizde yetiştirmek için daha elverişlidir. Bu bitkileri seçmek hem daha keyifli bir bahçecilik deneyimi yaşamanızı hem de daha çok verim elde etmenizi sağlar.

Ayçiçeği: Ayçiçeği salatalık ile yan yana dikim için uygundur. Topraktan farklı besin elementleri aldıkları için yakın dikimde sorun teşkil etmezler. Ayrıca salatalığın tırmanıcı özelliği olduğundan mısır onun için iyi bir destek olacaktır.  Duruma göre değişmekle beraber ayçiçeği bahçenin kuzey kenarı boyunca dikerek diğer bitkiler için gölge etmesinin önüne geçilir, bazı durumlarda rüzgâr kıran olarak kullanmak gerekebilir bu durumda bahçenin hâkim rüzgârının estiği yöne dikilmesinde fayda vardır.

Salatalık: Özellikle aşırı sulamaya duyarlı olduğundan salatalığı karıklar yardımıyla sulamak faydalı olacaktır. Bu sebepten salatalığın sulamasını da toprağın neminin tamamen azaldığı kurumaya döndüğü zamanlarda yapmak gerekir. Sulamayı sabah serinliğinde ya da akşamüstü yapmak gerekir. Salatalıkta mantar oluşumunu engellemek içinse fideleri 40-45 cm aralıkla dikmek çok önemlidir.

Domates: Fide dikiminden en az 1 ay önce 25-30 cm derinlikte bellenmelidir. Kolayca sulanabilmesi için domates de karıklar halinde düzenlenir. Sıra usulü dikim yapılır. Sıra araları 80-100 cm fide dikim aralığı ise 35-40 cm olmalıdır. Domates tohumları mart sonlarında dışarı ekilebilir. Drenajı iyi, rüzgârdan korunmuş ve bol güneş alan bir yer seçilmelidir. Yanmış ve elenmiş bol gübre ve az miktarda ince kum ilavesi ile kazılır ve güzelce işlenir. Tohumlar seyrekçe ekilip üzerleri 1 cm kalınlığında yanmış gübre ile örtülmeli ve son aşamada toprağa bir tahta yardımıyla hafifçe bastırılmalıdır.

Biber: Biber 30-40 cm aralık ile dikilmelidir. Sıra araları 70 cm olmalıdır. Başka bir usul ise çift sıra dikmektir. Biber fideleri üçgen şeklinde eşit olarak 35-40 cm ara ile çift sıra da dikilebilir. Bu noktada fidelerin karşılıklı gelmemesine dikkat edilmelidir. Her fidenin karşısı boşluk olmalıdır. Evlek araları yine 70 cm bırakılır. Bu şekilde daha fazla ürün alındığı tecrübeyle sabittir.

Fesleğen: Bazı bitkiler, diğerlerine polen taşınımına yardımcı olacak yararlı böcekleri çekerler. Fesleğen arıları çeker ve eğer domateslerinizi yanına dikerseniz, domateslere polen taşınmasını sağlar. Ayrıca fesleğen ve domateslerin birlikteliği, domateslere aroma, fesleğenlere keskinlik katar. Fesleğenin dikildiği toprağa humus takviyesi yapmak faydalı olacaktır. Her bir fidenin arasında 20 cm boşluk bırakılır. Fesleğen çok su seven bir bitki değildir. Bu yüzden haftada bir defa iyice sulamak yeterli olacaktır. Yazın yoğun sıcaklarında periodu haftada iki-üçe çıkarmak ideal olacaktır. Eğer fesleğenler sararmaya başlarsa bu fazla sulama işaretidir. Kurumaya başlaması ise az su verildiğinin gösterir. Fesleğenin yaprakları sulanmamalı, bitkinin dibinden doğru su verilmelidir.

Kadife Çiçeği: Kadife çiçeği etkileyici bir kokuya sahiptir bu da böcekler için caydırıcı etki yapar. Kadife çiçeği kökleriyle salgıladığı bazı kimyasallarla nematodları yok eder. Aynı zamanda beyaz sinek ve fasulye böceklerini de uzaklaştırır. Kadife çiçeği patlıcan, patates, balkabağı, kabak, domates ve fasulye için iyi arkadaş çiçekleri üretir. Bu yönleriyle kadife çiçeği hobi bahçeciliğinin favori bitkilerindendir. Tek dikkat etmeniz gereken şey, iyi güneş almasını sağlamanız ve susuz bırakmamanızdır.

Zekeriyaköy KÖY’le alakalı daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Siyahkalem inşaat şirketi tarafından hayata geçirilen Köy hakkındaki detaylı bilgiye http://www.koy.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-mail Adresiniz Asla Paylaşılmaz. Required fields are marked *

*


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>