Ev Dekorasyonu İçin Bilmeniz Gereken 5 Şey

Evimiz bizim yaşam alanımız. Nereye gidersek gidelim döndüğümüz yer yine evimizdir. Ailemizle, çocuklarımızla ya da yakın arkadaşlarımızla keyifli vakitleri geçirdiğimiz, dinlendiğimiz ve huzuru aradığımız bir yerdir. Her şeyi yaşadığımız bu yerin de mutlaka bizi yansıtması kendimiz için de en iyisi olacaktır. Bunun için de yapacağınız küçük dokunuşlarla evinizi kendi kişisel zevklerinizle dekore etmeniz mümkün.

1 – Işıklandırma
Ev dekorasyonunda en önemli işin ışıklandırma olduğunu biliyor muydunuz? Birçok kişi ev dekorasyonu deyince birkaç parça aksesuar almaktan öteye gidemiyor ama siz evinizin iyi ışıklandırılmasını sağlarsanız eviniz bir sahne gibi pırıl pırıl göz kamaştıracak ve dikkat çekecektir. Lokal aydınlatmaların gücünü hafife almayın, büyük yük onlarda. Tepeden aydınlatmaların yanı sıra evinizin hangi cepheden güneş aldığını göze alarak kendi kişisel zevklerinizi yansıtacak abajurları da kullanarak evinizin güzel bir görünüme kavuşmasını sağlayabilir ve evinizdeki favori köşeniz neresiyse onu daha ön plana çıkarabilirsiniz. Evinizin iyi ışıklandırılmış olması evinize sıcaklık katacaktır ve dekorasyonda kullandığınız renkleri canlandıracaktır.

2 – Renk Uyumu
Renkler ve anlatmak istediklerini önemseyin. Her rengin bir karakteri ve dili vardır, bu yüzden onları mutlaka dinleyin. Her renk bize farklı duygu ve düşünceler yaşatır. Mesela yeşil bize sevgi, huzur ve güven duygularını yaşatırken sarı ise dostluk, yaratıcılık ve heyecan duygularını öne çıkarır. Toprak tonları ise, göz yormayan sıcak bir ev ortamı arayanlar için vazgeçilmez tonlardır. Siz de en sevdiğiniz 3 veya 4 rengi seçin ve evinizin her yerinde kullanın. Yapacağınız iyi renk kombinasyonları evinize uyum getirecektir.

3 – Yaratıcılık
Yaratıcılık nedir hiç düşündünüz mü? Aslında yaratıcılığın içinde de yaratıcı bir şey yoktur. Yaratıcılık dünyaya farklı bir gözle bakmak, ilginç ve yeniliklerle dolu varsayımlar yapmaktır. Keşif ve yeniliğe giden yol da yaratıcılıktan geçiyor. Size 3 tane beynimiz var desek ne dersiniz? Neo Cortex, Limbic ve Replitian bu zamana kadar görevlerini yerine getirmek için mükemmel çalışıp bize hizmet ettiler. Bu görevleri de sosyal bağlar kurmak, tehditlere karşı gelmek ve deneyimleyerek bir şeyleri öğrenmektir. Biz de evimizi dekore ederken yaratıcılığımızı kullanmalı, geçmiş deneyimlerimiz ve hayatta kalma içgüdümüzün verdiği duygularla evimizde nasıl rahat hissediyorsak öyle dekore etmeliyiz. Eviniz sizin kendi kişisel alanınız, her köşesinde sizi yansıtmalı. Dünyaya farklı bir gözle bakın, değişik şeyler denemekten korkmayın. Ayrıca çöpe atacağınız birçok eşyayı yeniden düzenleyerek işe yarar hale getirebilir, evinize otantik bir görünüm kazandırırken doğaya da yarar sağlayabilirsiniz.

4 – Büyük Aksesuarlar
Evinize daha sade ve güzel bir görünüm kazandırmak çok kolay. Bunun için büyük ve şık aksesuarlar kullanmanız yeterli. Oturma odalarınız ailenizle ve arkadaşlarınızla toplandığınız alanlardır. Buralarda çok sayıda eşya bulunması hem kalabalık yaratacak hem de gözünüzü yoracaktır. Bunun yerine sade, büyük vazolar ve abajurlar gibi aksesuarları tercih etmeniz size şık, ferah bir ortam sağlayacaktır.

5 – Kişisel Zevklerinizi Yansıtın
Evinizde nasıl rahat edersiniz? Bu soruyu kendinize sorun ve bu işlere kendi cevaplarınızla başlayın. Evinizin yapısı, duvarların rengi, kullanacağınız eşyalar ve aksesuarların hepsi sizi yansıtmalı. Evinizde huzuru bulmalısınız. Evinize gelen misafirlerinizi kendi hayat tarzınız ve kişisel zevklerinizle etkileyin. Bunun için çok masraf etmek yerine bit pazarı ve antikacılara giderek farklı, ilgi çekici ve tarz sahibi aksesuarları daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Ayrıca kendi tarzınızı yansıtmak için bir şeyler üretmeniz arkadaşlarınızı daha çok etkileyecektir. Geri dönüştürülebilir eşyalarla yapacağınız tasarımlar ve çizeceğiniz tablolar evinize sizden bir şeyler katarken evde geçireceğiniz zamanın da huzurlu ve kaliteli geçmesini sağlayacaktır.

Siyahkalem inşaat şirketi tarafından hayata geçirilen Köy hakkındaki detaylı bilgiye http://www.koy.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-mail Adresiniz Asla Paylaşılmaz. Required fields are marked *

*


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>