Zekeriyaköy’ün Çevresinde Görülecek 3 Yer

KÖY’e sadece 5 dakika uzaklıkta hafta sonunu ailenizle birlikte geçirebileceğiniz 3 keyifli yer.

Belgrad Ormanı

1

Bol bol oksijen alıp, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, çocukların keyifli vakitler geçirebileceği, bisiklet turları yapabileceğiniz yemyeşil bir yer Belgrad Ormanı.

Özellikle ormanın ihtişamlı görüntüsünü görebilmek için ilkbahar ve sonbahar aylarında gitmenizi öneririz. İlkbaharda yeşilin, sonbahar da ise kızılın tüm tonlarını görebilirsiniz. Belgrad Ormanı’nda dört mevsim boyunca spor yapan insanları görmeniz mümkün. Ayrıca mangal ve kahvaltı alanları ile sevdiklerinizle birlikte bir hafta sonunuzu geçirmek için ideal yerlerden birisi.

2

Belgrad Ormanı’na gidebilmek için Maslak’tan Sarıyer’e doğru giderken sol tarafta bulunan ‘Bentler’ tabelasından içeri doğru sapın. Bir süre yolculuk yaptıktan sonra 1554-1654 Mimar Sinan tarafından yapılan su kemerlerine varacaksınız. Yola düz devam ettiğinizde Belgrad ormanı sizi karşılayacak.

Atatürk Arboretumu

3

Nesli tükenmekte olan bitkileri koruma altına almak, dünyanın dört bir yanındaki özel bitkileri iklimin müsaade ettiği sürece tanıtmak amacıyla kurulan arboretumlar canlı bitki müzeleridir. Sınırları içinde Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan Kirazlıbent ile 1916 yılında Neşet Hoca tarafından kurulan Türkiye’nin ilk fidanlığını barındıran Atatürk Arboretumu yeryüzündeki diğer arboretum ve botanik bahçeleriyle tohum ve fidan temini konusunda işbirliği içerisindedir.

Bir hafta sonu ailenizle birlikte giderek yüzlerce çeşit bitkiyi bir arada görebilir, göl kıyısında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

4

Atatürk Arboretumu’na gidebilmek için Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesi istikametinde Hacıosman’a gelindiğinizde tabelaları takip edebilirsiniz. Bahçeköy yoluna saparak ilerleyiniz. Bahçeköy’e geldikten sonra, İstanbul Üniversitesi Spor Salonu’nun karşısındaki Kemerburgaz yolunun sol tarafından dönerek 400-500 m ilerledikten sonra solda arboretumu görebilirsiniz.

Japon Bahçesi

5

Türk ve Japon halklarının kardeşlik duygularını pekiştirmesi amacıyla 2003 yılının Japonya´da Türk Yılı ilan edilmesi ve Japonya´nın Shimonoseki Kenti ile İstanbul´un kardeş şehir olması nedeniyle Japon bahçesi çalışmalarına başlanmıştır. Japon Bahçesi’nin giriş kapısı, iki ülkede de bulunan Boğaz Köprüsü sembolize edilerek tasarlanmış ve kardeşliği simgelemektedir.

İstanbul’da yaşayanların çoğunun bilmediği Japon Bahçesi’nin, sizi İstanbul’dan ve şehrin karmaşasından uzaklaştıracak farklı bir atmosferi var. İçerisinde Japon kültürünü yansıtan motifler, farklı bitki türleri, yapay gölü ve sakinliği ile hafta sonunu geçirmek için keyifli bir yer Japon Bahçesi.

Sarıyer’in Baltalimanı semtinde bulunan Japon Bahçesi’ne kendi aracınızla veya toplu taşıma ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-mail Adresiniz Asla Paylaşılmaz. Required fields are marked *

*


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>