Kış Bahçesi

Yaşadığınız yeri bahardan kalma bir kış bahçesine çevirmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz bu çiçeklere mutlaka göz atmalısınız.

Menekşe

menekse

Evinizde kolayca yetiştirebileceğiniz, görüntüsüyle sizi ve misafirlerinizi mest edecek menekşe minik bir saksı çiçeğidir. Sabah güneşini ve nemi çok seven bu çiçek için püf nokta, doğrudan güneş ışığından bitkiyi korumaktan geçer. Menekşeler hafif killi veya kumlu, humuslu, iyi gübrelenmiş bahçe toprağında daha güzel gelişir.
Menekşe bakımında ışıklandırma ve sulama çok önemlidir. Eğer direkt olarak gün ışığına maruz kalırsa hızlı bir şekilde su kaybedecek ve kuruyacaktır. Bitkiyi çok sulamamalı veya susuz bırakmamalısınız. Toprağını nemli tutarak bitkinin sağlıklı bir şekilde yetişmesini sağlayabilirsiniz.

Kış Nergisi

nergis

Sadece ev içerisinde değil, balkonunuzda veya bahçenizde de bakabileceğiniz kış nergisi soğuğa dayanıklı olmasının yanında zarif güzelliği ve mis kokusuyla sizi kendisine hayran bırakacak. Bakımı oldukça kolay bu çiçeği evinizde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Narin ve ince köklerinden dolayı Nergis toprağı kumlu ve organik maddece zengin bir toprakta yetişirse, daha verimli olacaktır. Daha sağlıklı Nergis çiçekleri için potasyum ve fosfor yönünden zengin gübre takviyesi yapabilirsiniz.
Güneşli ve yarı gölge ortamlar Nergis çiçeğinin yetişmesi için uygundur. Kışın ilk günlerinden itibaren çiçek açmaya başlayan Nergis’i haftada bir gün sulamak yeterli olacaktır.

Çuha Çiçeği

cuha

Rengarenk çiçekleri ile kış aylarında çiçek severlerin vazgeçilmezidir çuha çiçeği. Bulunduğu ortamın sıcaklığına göre turuncu, sarı, mor, beyaz, pembe ve kırmızı renklerde çiçek açabilir.
Ilık havaları ve nemli toprağı seven Çuha çiçeği rüzgar akımından dolayı cereyan yapan kapı ağzı, pencere kenarı gibi alanlardan uzak tutulmalıdır. Şiddetli rüzgar yada rüzgar akımı çiçeği sarstığı için için çiçeğin gövde kısmında oynamalar meydana gelir.
Çuha çiçeği ayrıca sağlık için de kullanılabilecek bir bitkidir. Çiçekleri temizlenerek kurutulur ve cam kavanozda saklanır. Kurumuş çiçeklerden daha sonra bir tutam alınarak bir bardak kaynamış suda çay demler gibi 20 dakika bekletilerek demlenir ve içilir.

Antoryum

antoryum

Özen gösterildiğinde yıl boyunca çiçek açabilen Antoryum’un cilalanmış gibi gözüken kırmızı renklerine aşina olsak da, beyaz ve yeşil tonları da mevcuttur. Ortalama bir insanın rahat edebileceği sıcaklıklarda bakmalı ve ev içi hava cereyanından korumalısınız.
Direkt olarak gün ışığı almaması gereken bitkinin toprağı nemli tutulmalıdır. Çiçek zamanla gün ışığına doğru eğilebileceği için zaman zaman gün ışığı almayan tarafı güneşe doğru çevrilmelidir.

Pentas Çiçeği

pentas

Pentas çiçeği kırmızı, beyaz, mor, eflatun, iki tonlu renkleri ve yıldız şekli ile yıl boyunca çiçek açabilen bitkilerden birisidir. Özellikle pencere veya balkonlarda kokusu ve görüntüsü ile kelebekleri kendisine çeken bu çiçek sizi doğayla bütünleştirecek.
Humusça zengin bahçe toprağına biraz kil karıştırılarak bitkinin toprağını hazırlayabilirsiniz. Ilık ortamı seven bitki, çiçek açtığı dönemlerde bolca sulanır.

Cevap Yaz

E-mail Adresiniz Asla Paylaşılmaz. Required fields are marked *

*


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>