Kendi Uçurtmanı Kendin Yap

Kendi Uçurtmanı Kendin Yap

Çocukluğun ve gençliğin en güzel anlarına baktığımızda o anları mutlaka bir uçurtmanın süslediğini fark ederiz. Uçurtma uçurmak her çocuğun hayatında en az bir kere tatması gereken bir zevk. Hele kendi ellerinle yaptığın uçurtmayı uçurtmak ise bu aktiviteyi daha da zevkli hale getirecektir.

Kendi uçurtmanı yapman için gereken malzemeler:

  • 3 adet 1 metre boyunda 8-10 mm. kalınlığında çıta
  • 2 tabaka 70 x 100 cm. renkli uçurtma kağıdı. Renkli paket kağıtları ve naylon kaplama malzemeleri de kullanılabilir.
  • Yaklaşık 10 metre pamuklu paket ipi
  • Tutkal ve yapıştırıcı bant
  • Makas, cetvel, kurşunkalem, çakı veya bıçak

Yapılışı:

Üç çıtayı da üst üste yerleştir. Üstteki çıtanın tam ortasını kalemle işaretle. İnce bir çivi ile işaretli yerden çıtaları birbirine çak. Çivinin alt ucunu açıkta kalmaması için bük. Yontma ve bükme işleri için bir büyüğünden yardım isteyebilirsin. Detaylı çizimdeki gibi çıtaları birbirine bağla. İpin uzun ucunu kesmeden bırak. Uçurtmanın iskeletini oluşturmak için pamuklu ipin bir ucunu çıtalardan birinin yontulmuş ucuna bağla. Her çıtanın ucuna iki kere dolayarak ipi ger. Başladığın uca geldiğinde ipi bağlayarak sabitle. Uçurtma iskeletini orta noktadan sarkan ipin düğümü altta kalacak şekilde kağıdın üzerine yerleştir. Çıtaların kaymaması için yapışkan bantla kağıda sabitle. İkişer santimetre pay bırakarak kağıdı kes. Payları katla ve yapıştır. Uçurtmanın ön yüzünü çevir. Kağıdın tam orta noktasını işaretle ve bir delik del. Eğer kağıdın çok ince ise orta noktaya küçük bir parça destek kağıdı yapıştır. Orta düğümden kalan ipin ucunu delikten geçir. Pamuklu ipten 1,5 metre uzunluğunda bir parça kes. İpin her iki ucunu uçurtmanın üst kenarındaki çıtaların uçlarına bağla. Uçurtmanın orta noktasından çıkan ip 60 cm’den kısa ise ucuna ek yaparak uzat ve V şeklindeki ipin ortasına bağla. İşte uçurtmanın dengesi de hazır. Pamuklu ipten keseceğin 1 metre uzunluğundaki parçanın uçlarını uçurtmanın alt kenarındaki çıtalara bağla. Kuyruk için 1 cm. eninde 50 cm. boyunda şeritler hazırla. Kaplama kağıdından kalan parçaları ve krepon kağıtlarını kullanabilirsin. Şeritleri 2-3 cm. ara ile naylon ipe bağla. V şeklindeki ipin ortasına kuyruğu da bağlayınca uçurtman hazır. Bu büyüklükte bir uçurtma için yaklaşık 6 metre kuyruk gerekir. Kuyruk kısa gelirse uçurtma takla atar. Bu durumda uzun şeritlerle kuyruğa ekleme yap. Uçurtmanı, sevdiğin hayvanların, çizgi film kahramanlarının resimleri ve renkli çıkartmalarla süsle. Resim yapmayı seviyorsan uçurtmanı kendin boyayabilirsin. Çıta uçlarına renkli kağıtlardan püsküller de takabilirsin.

www.koy.com.tr

Siyahkalem inşaat şirketi tarafından hayata geçirilen Köy hakkındaki detaylı bilgiye http://www.koy.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-mail Adresiniz Asla Paylaşılmaz. Required fields are marked *

*


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>